Zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną? Twoje CV zdało egzamin, a pracodawca zaproponował Ci rozmowę o pracę? Świetnie! Pewnie masz teraz lekki stres i chcesz, jak najlepiej przygotować się do tego wydarzenia. Dobrze trafiłeś, bowiem czeka tu na Ciebie naprawdę solidna porcja wiedzy! Przygotowałam poradnik, który poprowadzi Cię „za rękę” przez rozmowę rekrutacyjną. Poznaj popularne pytania, jakie na niej padają i oczaruj pracodawcę! Rozmowa kwalifikacyjna będzie dla Ciebie „bułką z masłem”!
Twoja radość zapewne nie ma końca. Gratulacje sypią się jak z rękawa. Ty już prawie, że „witasz się z gąską”. Ale…stop!
Czy na pewno dobrze przygotowałeś się do rozmowy kwalifikacyjnej?
Zobacz, jakie wskazówki przygotowałam dla Ciebie, abyś nie zaprzepaścił swojej szansy.
Poradnik ten został napisany specjalnie z myślą o osobach takich, jak Ty.
Jeżeli tutaj trafiłeś, to znaczy, że zależy Ci na tym, aby jak najlepiej wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Gwarantuję Ci, że po przeczytaniu uważnie mojego poradnika, tak właśnie się zaprezentujesz 😃 Czeka Cię tutaj naprawdę solidna porcja praktycznej wiedzy!
Oczywiście zrobisz z nią, co uważasz. Mam jednak cichą nadzieję, że weźmiesz ją do siebie. Piszę to nie tylko jako specjalista z dziedziny HR, ale również jako zwykły człowiek, dla którego rozmowa kwalifikacyjna miała różne oblicza. Nie zawsze te kolorowe 😉
Zobacz z jakimi zagadnieniami przyjdzie nam się tutaj zmierzyć 😃
- Na wstępie zacznę od tego czym jest rozmowa kwalifikacyjna? Poznając jej istotę, będziesz wiedział jak się na niej zachować.
- Następnie omówię rodzaje rozmów kwalifikacyjnych. Czego możesz się na nich spodziewać?
- Kolejno, skupię się na samym pracodawcy oraz miejscu, do którego zostałeś zaproszony na rozmowę. Jak decydująca może być ta wiedza dla przebiegu Twojej rozmowy kwalifikacyjnej.
- Później odpowiem Ci na kluczowe pytanie, czyli jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
- Kolejna bardzo istotna kwestia to jak należy się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną. Rozwinę ten temat w tej części.
- Potem powiem Ci o tym, co robić na 5 minut przed rozmową kwalifikacyjną.
- Na koniec dowiesz się, jak zachowywać się podczas rozmowy z rekruterem. Co robić, a czego się wystrzegać się.
W takim razie, aby nie przedłużać, zaczynajmy. Czytaj dalej, aby rozmowa kwalifikacyjna nie była dla Ciebie tylko złym wspomnieniem!
Rozmowa kwalifikacyjna to po pierwsze jeden z etapów rekrutacji. Dlatego też często nazywana jest rozmową rekrutacyjną. Śmiało można powiedzieć, że to właściwy etap rekrutacji, od którego zależy to, czy rzeczywiście dostaniesz tę pracę!
Ciekawy jesteś jak wygląda to z drugiej strony?
W wielkim skrócie można sprowadzić to do kilku kluczowych momentów.
Rekruter (czy też pracodawca osobiście) po wnikliwej analizie nadesłanych CV i listów motywacyjnych, decyduje się wybranie kilku osób. Osób, które zaprosi na rozmowę kwalifikacyjną. Dokonana selekcja wynika z oczekiwań, które nim kierują. Wybiera tylko tych kandydatów, z którymi może zdecydować się na zawarcie współpracy.
To właśnie podczas rozmowy kwalifikacyjnej chce zestawić swój punkt widzenia z tym, co ma do zaprezentowania sam kandydat. Jakiś czas po jej zakończeniu, kandydat powinien otrzymać od pracodawcy wynik rozmowy kwalifikacyjnej – pozytywny lub negatywny. Aczkolwiek nie jest to regułą. Pracodawcy czasem zapominają poinformować o negatywnym wyniku rekrutacji.
Dla Ciebie liczy się tylko pozytywny wynik rekrutacji. I z takim właśnie nastawieniem powinieneś myśleć o rozmowie kwalifikacyjnej.
Rozmowa kwalifikacyjna to etap rekrutacji, który (zazwyczaj) jest poprzedzony wysłaniem CV (i listu motywacyjnego) w odpowiedzi na trwającą rekrutację. Wynik rozmowy rekrutacyjnej w 99.9% odpowiada za to, czy pracodawca zdecyduje się na Twoją kandydaturę. Nie bagatelizuj tego etapu rekrutacji!
Wiesz już czym właściwie jest rozmowa kwalifikacyjna. Następnie powiemy sobie, jaki może mieć przebieg.
Nie wie, czy wiesz, ale w 70% przypadkówrozmowa kwalifikacyjna zazwyczaj wygląda tak samo. Opiera się na prostej wymianie informacji pomiędzy rekruterem a kandydatem do pracy.To popularny bazowy scenariusz rozmowy kwalifikacyjnej.
Pamiętaj przede wszystkim jednak, że to Ty tutaj „grasz pierwsze skrzypce”. Dlatego dołóż wszelkich starań, aby rozmowę kwalifikacyjną „wycisnąć jak cytrynę”. Po to, abyś później niczego nie żałował.
Jeżeli będziesz trzymał się poniższych punktów, to powinieneś być spokojny o swój wynik 😃
Nie zapominaj jednak o tym, że pozostaje również 30% firm, które kierują się nieco innymi standardami.
Nie zdziw się, jeśli w czasie rozmowy kwalifikacyjnej zostaniesz poproszony o przygotowanie prezentacji na określony temat, bądź zestawienia w Excelu. Ma to przede wszystkim na celu skonfrontowanie Twoich umiejętności (opisanych w CV) z tym, co szczególnie interesuje pracodawcę.
Niestety nawet niewielki błąd może zadecydować o wyniku rozmowy kwalifikacyjnej. Dlatego też nie warto kłamać w CV, bo można najeść się wstydu na spotkaniu z rekruterem.
Większość pracodawców stosuje podstawowy model rozmowy kwalifikacyjnej. Możesz jednak trafić na rozmowę rekrutacyjną o bardziej zaawansowanym charakterze. Rozmowa taka potrafi zweryfikować wiele informacji zaprezentowanych w Curriculum vitae.
Jeśli chcesz wiedzieć, na co stawiają rekruterzy, koniecznie przeczytaj kolejną część mojego poradnika 😃
Oczywiście na usta ciśnie się tylko jedna odpowiedź. A mianowicie, rekruter oczekuje od kandydata tego, żeby ten zrobił na nim wrażenie. Niewykluczone, że tak duże, że z marszu będzie gotowy Cię zatrudnić.
Marzenie, prawda? 😃
Ale zdarzają się i takie sytuacje. Także głowa do góry, może kolejny będziesz Ty!
Wracając jednak do tematu oczekiwań względem kandydatów. Sprawa jest prosta. Rekruterzy mają pewne wyobrażenie idealnego pracownika. Jeżeli zaszedłeś tak daleko, to znaczy, że musiałeś czymś go zainteresować.
Nie zmarnuj tej szansy i sprawdź, na co zwraca uwagę pracodawca. Masz jeszcze czas, aby doszlifować wymagania, którymi kierują się rekruterzy względem kandydata do pracy. Tutaj masz je jak na dłoni:
Wiedząc już, czego oczekują rekruterzy, przejdę do kolejnej części mojego poradnika.
Żeby uzupełnić temat oczekiwań pracodawców powołam się na wyniki badań Twin – agencji zatrudnienia, która monitoruje rynek pracy w Wielkiej Brytanii. Badania zrealizowane przez grupę Twin pokazują, czego pracodawcy oczekują od kandydatów przede wszystkim:
- 36% pożąda tzw. „multitasking”, tzn. umiejętności zajmowania się kilkoma rzeczami na raz.
- 31% oczekuję od kandydatów inicjatywy własnej
- 21% pracodawców na pierwszym miejscu stawia kreatywne myślenie
- 12% pracodawców, którzy wzięli udział w badaniu wymieniło inne cechy
Co ciekawe, znajomość firmy, do której kandydat aplikuje ma ogromne znaczenie! Z przedstawionych badań wynika, że 47% rekruterów nie chciałoby zatrudnić pracownika o znikomej wiedzy na temat firmy, do której aplikuje.
Z badania 2000rekruterów wynika także, że pierwsze wrażenie ma ogromne znaczenie. Okazuje się bowiem, że 33% rekruterów wyrabia sobie zdanie na temat kandydata w ciągu pierwszych 90 sekund! Zrób zatem wszystko, by w tym czasie wypaść, jak najlepiej 😃
Wskazówki dla Ciebie. Przede wszystkim akcentuj swoje „umiejętności miękkie”. Zapoznaj się dobrze z firmą, do której rekrutujesz. Przez pierwsze 90 sekund postaraj się nie zaliczyć żadnej wpadki 😉
Żeby specjalnie nie rozwlekać tej części, króciutko powiem Ci, że wyróżniamy trzy rodzaje typów rozmów kwalifikacyjnych. Każdy z przedstawionych poniżej typów może spotkać i Ciebie. Dlatego bądź świadomy tego, że rozmowa kwalifikacyjna nie ogranicza się tylko do spotkania z rekruterem w siedzi firmy. Bądź gotowy na każdą ewentualność!
Jakie zatem wyróżnimy typy rozmów kwalifikacyjnych?
To zapewne dobrze znany Ci typ rozmowy kwalifikacyjnej. Scenariusz zazwyczaj jest ten sam, czyli rekruter zaprasza Cię na rozmowę. Prawie zawsze odbywa się ona w siedzibie firmy. Mogą się na niej pojawić jeszcze inne osoby.
Rekruterzy wykorzystują komunikatory w celu jej przeprowadzenia. Zazwyczaj rozmowa kwalifikacyjna odbywa się ze względu na niemożność fizycznego udziału jednej ze stron. Dzieje się tak często w przypadku pracy zdalnej, kiedy to nie ma potrzeby, aby pracownik pracował w siedzibie pracodawcy.
Jest to raczej jeden z etapów selekcji pracowników aniżeli rozmowa kwalifikacyjna sensu stricte. Nie bagatelizuj telefonu od pracodawcy. Jeśli na tym „wstępnym” etapie rozmowy kwalifikacyjnej wypadniesz kiepsko, możesz zapomnieć o docelowej rozmowie o pracę.
Dlatego nie zdziw się! Jeśli któregoś dnia odbierzesz telefon i usłyszysz głos rekrutera, który będzie chciał rozmawiać z Tobą w języku angielskim. Jest to bardzo częsty proceder, szczególnie w wielkich korporacjach. Taka rozmowa to nic innego jak selekcja pracowników, którzy nie potrafią lub mówią kiepsko w języku obcym.
Nie rozwodząc się nad tym dłużej, lecimy do kolejnej części poradnika.
Obecnie na rynku pracy mamy do czynienia z trzema rodzajami rozmów kwalifikacyjnych. Oczywiście świetnie byłoby jakbyś przygotował się pod każdą z nich. W końcu nigdy nie wiesz, które z Twoich umiejętności będzie chciał przetestować rekruter.
Jednak bez obaw. Wystarczy dobre zgłębienie tematu i odpowiednie przygotowanie, abyś zaprezentował siebie najlepiej jak potrafisz 😃
Podczas wywiadu behawioralnego, rekruter skupia się na zadawaniu pytań, które dotyczą zachowań kandydata w przeszłości. Mam tutaj na myśli zachowania związane z obejmowanym stanowiskiem i przyjmowanym zakresem obowiązków. Dzięki temu rekruter może wysnuć wnioski, jak zachowa się kandydat w podobnej sytuacji w przyszłości.
Kandydat odpowiada na szczegółowe pytania. Są one charakterystyczne dla tego rodzaju rozmowy kwalifikacyjnej. Kandydat dzieli się swoimi przeżyciami z przeszłości. Mogą one dotyczyć zarówno sukcesów, jak i porażek.
Wywiad behawioralny ma przede wszystkim na celu:
Oczywiście dla przykładu podaję Ci kilka pytań, które mogą się pojawić na wywiadzie behawioralnym:
Proszę przybliżyć mi sytuację, kiedy podjęta przez Pana decyzja okazała się błędna?
Opowiedz o sytuacji, kiedy zostałeś zwolniony z poprzedniego miejsca pracy?
Proszę mi opowiedzieć o sytuacji, kiedy musiałeś znaleźć rozwiązanie tego problemu?
Podsumowując, uważaj na to co mówisz. Pamiętaj jednak, że pracodawca w tym momencie sprawdza jak zachowasz się w analogicznej sytuacji w jego firmie.
Przejdźmy zatem do kolejnego rodzaju rozmowy kwalifikacyjnej!
Wywiad kompetencyjny jest często utożsamiany z wywiadem behawioralnym. Kandydaci nie dostrzegają pomiędzy nimi większej różnicy.
Dlaczego tak jest? Już spieszę Ci z wyjaśnieniem.
Tak, jak wywiad behawioralny taksował Twoje zachowania w konkretnych sytuacjach, tak wywiad kompetencyjny odnosi się ściśle do Twoich kompetencji, kwalifikacji. Z racji tego, że zachowania kandydata w pracy są mocno związane z posiadanymi umiejętnościami, dlatego te dwa rodzaje rozmów są tak często mylone ze sobą.
Podam Ci kilka przykładów takich pytań, aby nieco przybliżyć Ci tę różnicę:
Proszę opowiedzieć mi o sytuacji, kiedy musiałeś rozwiązać konflikt pomiędzy Twoim podwładnymi?
Proszę powiedzieć mi coś więcej o sytuacji, kiedy musiała Pani pracować efektywnie pod dużą presją czasu?
Opowiedz mi o sytuacji, kiedy stworzony przez Panią raport został pozytywnie rozpatrzony przez radę nadzorczą?
W wywiadzie behawioralnym rekruter ma możliwość zbadania charakteru kandydata. Patrzy nieco szerzej (aniżeli wywiad kompetencyjny) na to, czym w swoich zachowaniu kieruje się kandydat. Można powiedzieć, że sprawdza nie tylko „pracowniczą” naturę człowieka, ale chce wiedzieć, kim na co dzień jest kandydat i jakie cechy go charakteryzują.
Wywiad kompetencyjny z kolei koncentruje się mocniej na umiejętnościach kandydata. Jego celem NIE JEST poznanie szczegółowo Twojego charakteru. Wywiad kompetencyjny ma na celu zweryfikowanie Twoich umiejętności.
Mam nadzieję, że widzisz różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami rozmów kwalifikacyjnych i z czystym sumieniem możemy przejść dalej 😃
Ten rodzaj rozmowy kwalifikacyjnej powinien być dla Ciebie najbardziej zrozumiały.
W czasie trwania studium przypadku (innymi słowy „case study” ) kandydat otrzymuje zadanie od rekrutera. Konkretnie rzecz ujmując, dostaje do rozwiązania problem. Oczywiście dotyczy on specyfiki pracy na danym stanowisku. Zadaniem kandydata jest jego przeanalizowanie oraz zaproponowanie ewentualnych rozwiązań, w sposób jak najbardziej uporządkowany.
Przykładowe case-study:
- Zainscenizowanie sytuacji dotyczącej rozmowy pomiędzy managerem a klientem.
- Przygotowanie odświeżonej wersji logo firmy.
- Poprawienie kodu w programie.
Takich przykładów można wymieniać w nieskończoność. Sam najlepiej wiesz (albo powinieneś wiedzieć!) jaka jest specyfika firmy, do której aplikowałeś i czego możesz spodziewać się od rekrutera.
OK, mamy już niezbędne zaplecze na temat rozmowy kwalifikacyjnej. Możemy teraz przejść do meritum. Czyli do tego, jak przygotować się właściwie do rozmowy kwalifikacyjnej 😃
Dobre przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej to klucz do sukcesu!
Pewnie zastanawiasz się, ile czasu powinieneś na to poświęcić? W zasadzie wszystko zależy wyłącznie od Ciebie. Mogę jednak śmiało powiedzieć, że etap przygotowań na rozmowę kwalifikacyjną jest procesem wielopłaszczyznowym.
Aby dobrze wypaść na spotkaniu z rekruterem, musisz przede wszystkim wiedzieć, jak to zrobić efektywnie i efektownie. Nie wiesz od czego zacząć?
Właśnie w tym poradniku znajdziesz na to odpowiedź.
Zapraszam do czytania 😃
Jest to w zasadzie coś o czym powinieneś pomyśleć na długi czas przed wysyłaniem aplikacji. Wiesz, jak łatwo zaprzepaścić swoje szanse w kilka chwil?
Przede wszystkim sprawdź swoje profile na serwisach społecznościowych. Nawet nie wiesz, jak często rekruterzy sprawdzają informacje o kandydacie w internecie. I mam tu na myśli nie tylko serwisy zawodowo-biznesowe.
Nie ma co się oszukiwać – beztroskie lata już za Tobą. Należy uważnie selekcjonować informacje oraz zdjęcia, które wrzucasz w swoim imieniu do internetu.
To już nie tylko Twoja sprawa!
Żaden pracodawca nie chce być kojarzony z pracownikiem, który dyskryminuje innych, albo poza godzinami pracy upija się na imprezach. Na dodatek nie widzi problemu w tym, że wrzuca zdjęcia z mocno zakrapianych imprez na swój publiczny profil na Facebooku czy Instagramie.
Oczywiście można dyskutować, czy rekruter nie narusza Twojej prywatność. Jednak prawda jest taka, że nikt nie jest w stanie mu tego zabronić. A zatrudniając Ciebie, chce wiedzieć, z jakim człowiekiem będzie pracował na co dzień.
Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim:
Przed tym jednak, jak rekruter przejrzy Cię na wskroś. Na pewno w pierwszej kolejności pokusi się o to, aby sprawdzić Twój profil na LinkedIn czy GoldenLine . Pamiętaj o czterech ważnych szczegółach:
Serwisy zawodowe powinny być dla Ciebie Twoją wizytówką na co dzień. Dlatego staraj się prowadzić je na bieżąco a nie z doskoku. Unikniesz wtedy sytuacji, kiedy czegoś zapomniałeś. Wszystko będziesz miał na wyciągniecie dłoni, po jednym kliknięciu 😃
Oczywiście wszystko to, co tutaj przeczytałeś może wydawać Ci się kompletnie nic nieznaczące. Zaufaj mi jednak!
Rekruter bacznie śledzi Twoje poczynania w internecie. Chce zweryfikować wszystko to, co znalazło się w Twojej aplikacji. Przede wszystkim, czy jest to prawda. W końcu nikt nie lubi marnować swojego cennego czasu na spotkanie z osobą, która po prostu kłamie, albo ma skłonność do koloryzowania.
Zatem do dzieła! Masz już na plan na dzisiejsze popołudnie 😃
Przejdźmy zatem do następnej części!
Oczywiście Ty również masz prawo, a wręcz obowiązek sprawdzić pracodawcę w internecie. Z dwóch kluczowych powodów:
- Przede wszystkim, sprawdź, czy firma jest wiarygodna. Chyba nie chciałbyś „się naciąć” i poświęcić czas na przygotowania do miejsca, gdzie nie szanuje się pracowników, a firma jest mocno zadłużona. To nie wróży nic dobrego!
- Jeżeli jednak wszystko wygląda dobrze, a firma cieszy się renomą i dobrymi opiniami, zrób jej dogłębny research w internecie.
Raczej nie będę skupiać się na pierwszym punkcie. Taka firma już na wstępie powinna być zdyskwalifikowana. Uważaj jednak, aby zbyt pochopnie nie przekreślać jej. Mogą to być bowiem działania konkurencji, bądź sfrustrowanych byłych pracowników. Staraj się wykazać obiektywizmem.
Przejdźmy do drugiego punktu 😃
Zacznę od tego, że znajomość specyfiki firmy to absolutna podstawa. Pisałam o tym wcześniej?. Pracodawcy niechętnie zatrudniają kandydatów, którzy niewiele wiedzą o miejscu, do którego aplikują!
Mogłabym Ci powiedzieć, że wszędzie, ale ograniczymy się do kilku miejsc:
Przede wszystkim sprawdź:
- czym zajmuje się firma.
- jakimi chwali się produktami lub usługami,
- ponadto, ilu zatrudnia pracowników i co sobie szczególnie w nich ceni,
- dowiedz się również, jakich obsługuje klientów.
Tak naprawdę musisz wiedzieć o niej wszystko!
Rozmowa kwalifikacyjna nie powinna być wtedy dla Ciebie wielkim problemem 😃
Na koniec podam Ci świetną radę!
Sprawdź z kim spotkasz się na rozmowie kwalifikacyjnej i dowiedz się o nim jak najwięcej. Przede wszystkim prześledź drogę kariery rekrutera, jego osiągnięcia oraz zainteresowania. Strzałem w dziesiątkę będzie to, jeśli obydwoje podzielacie wspólną pasję! Nie zawahaj się nawiązać do tego na rozmowie kwalifikacyjnej.
Podsumuję tę część. Pamiętaj, aby orientować się perfekcyjnie w tym, czym zajmuje się firma i jaka jest jej filozofia. Nie „olewaj” tego! Chyba nie chcesz być uznany za ignoranta?
Lećmy do kolejnej części!
Tak, tak…brzmi jak znienawidzone hasło z czasów szkolnych. Nie zrażaj się jednak już na wstępie, w końcu większość pracy już za Tobą 😃
Im więcej czasu poświęcisz na przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej, tym lepiej. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę.
Jak to zrobić najlepiej, aby potem „nie pluć sobie w brodę”?
Już spieszę Ci z pomocą 😃
Musisz wiedzieć, że najczęściej pojawiającym się błędem u kandydatów, jest to, że nie potrafią „dobrze” rozmawiać:
- Mówią ogólnikami.
- Nie posługują się datami ani liczbami.
- Przede wszystkim nie potrafią się „zareklamować”.
- Do tego dochodzi zaskoczenie zadanym pytaniem i mamy murowaną klapę.
Oczywiście można to zrzucać na stres. Rekruter jednak nie da Ci z tego powodu „taryfy ulgowej” .Najczęściej jednak wynika to po prostu ze słabego przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej.
Poniżej podrzucam Ci kilka najczęściej pojawiających się pytań na rozmowie kwalifikacyjnej. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, koniecznie zajrzyj do kolejnego mojego poradnika. W całości traktuje on na temat pytań pojawiających się na rozmowie o pracę. Ponadto podpowiadam w nim, jak „poprawnie” odpowiadać na nie 😃
Zatem zerknij, na jakie pytania przyjdzie Ci (zapewne) odpowiedzieć:
Dlaczego zdecydowałeś się na zmianę pracy?
Opowiedz coś o sobie.
Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie?
Przekonaj mnie jednym zdaniem, że to właśnie na Ciebie powinniśmy postawić.
Co możesz powiedzieć o naszej firmie? Dlaczego właśnie tutaj zdecydowałeś się zaaplikować?
Przygotowanie odpowiedzi na pytania powyżej?, nie powinno być dla Ciebie szczególnie wymagające. Dobrze mimo wszystko, udzielić sobie odpowiedzi na nie w „domowym zaciszu”.
Mam nadzieję, że wszystko, co do tej pory napisałam jest dla Ciebie zrozumiałe. Przejdźmy zatem do kolejnej części mojego poradnika.
Słyszałeś o takim powiedzeniu „jak Cię widzą, tak Cię piszą” ?
To chyba jedno najbardziej trafnych określeń, które można odnieść do Twojego wyglądu na rozmowie kwalifikacyjnej. Akurat tak się składa, że rekruterzy bardzo dużą uwagę przywiązują do Twojej prezencji. Tak naprawdę to, jak wyglądasz, świadczy poniekąd o tym kim jesteś.
Wyobraź sobie, że na rozmowę przychodzi dwóch kandydatów, kolejno jeden po drugim.
Pierwszy z nich przychodzi w zwykłym t-shirt’cie. Koszulka jest niewyprasowana a buty lekko zabrudzone. Co może sobie pomyśleć rekruter o takim kandydacie? Na pewno nie to, że traktuje poważnie ofertę pracy, w sprawie której przyszedł na rozmowę kwalifikacyjną.
Drugi kandydat przychodzi z kolei w czystej, jasnej i wyprasowanej koszuli. Przed spotkaniem dokładnie wypastował swoje buty. Taka osoba sprawia wrażenie kompetentnej. Osoby, która traktuje poważnie pracodawcę i jego miejsca pracy.
Którym z tych dwóch kandydatów chciałbyś być?
Niezależenie od tego, czy jesteś kobietą, czy meżczyzną. Czy aplikujesz do pracy biurowe, czy do pracy fizycznej, obowiązują Cię pewne standardy. Trzymaj się tych zasad, żeby nie spalić rozmowy kwalifikacyjnej.
Zatem, jak powinien wyglądać Twój strój na rozmowę kwalifikacyjną?
Nawet jeżeli aplikujesz do firmy, którą prowadzą młodzi ludzie, nie zwalnia Cię to z eleganckiego stroju. Ty swoim wyglądem okazujesz mu szacunek. W końcu nigdy nie wiesz na kogo możesz trafić.
Przejdźmy teraz do konkretów. Podzieliłam tę część na strój żeński, jak i męski.
Abyś nie miał wątpliwości, co na siebie założyć 😃
Paleta strojów kobieckich jest zdecydowanie szersza, aniżeli w przypadku płci przeciwnej. Zobacz wskazówki, które przygotowałam dla Ciebie dotyczące kobiecego ubioru na rozmowę kwalifikacyjną:
Przejdziemy zatem do męskiego ubioru na rozmowę kwalifikacyjną.
Mężczyźni już nie mają tak dużego wyboru, jak płeć piękna. Jak zatem powinien wyglądać strój mężczyzny na rozmowie kwalifikacyjnej?
Pamiętaj o tym, aby przygotować swój strój dzień wcześniej. Przymierz go, sprawdź, czy na pewno czujesz się w nim dobrze. Nie zapomnij go wyprasować!
Na koniec przygotowałam dla Ciebie zestawienie, czego POD ŻADNYM POZOREM nie robić i nie zakładać. Wydrukuj to sobie i zawieś na drzwiach w domu. Zanim wyjdziesz na rozmowę kwalifikacyjną przeczytaj tę listę raz jeszcze. Upewnij się, czy aby przypadkiem Twój strój nie „podchodzi” pod któryś z tych punktów 😃
Pamiętaj, aby Twój wygląd był adekwatny do stanowiska, na które aplikujesz. Sam powinieneś wiedzieć, na co możesz pozwolić sobie w danej branży.
Wybrałeś już odpowiedni strój. Czujesz, że poświęciłeś dużo czasu na merytoryczną część rozmowy kwalifikacyjnej. I co dalej?
Dowiesz się o tym z kolejnej części poradnika.
Pewnie domyślasz się, że ostatnie 5 minut przed rozmową kwalifikacyjną, to istna „nerwówka”.
Jedni spokojem próbują opanować swoje zdenerwowanie. Inni zaś w stresie przelatują to po swoim CV, to po notatkach dotyczących firmy. Z przerażeniem spoglądając na drzwi, za którymi trwa inna rozmowa kwalifikacyjna. Oczywiście z własnego doświadczenia wiem, że opanowanie jest zbawienne, ale taka prawda każdy z nas inaczej radzi sobie ze stresem.
Aby go sobie nie dokładać, przejrzyj poniższe zestawienie. Zebrałam w nim najważniejsze rzeczy, które powinieneś przygotować na dzień przed rozmową kwalifikacyjną:
- Po pierwsze. Weź ze sobą elegancki notatnik i „piszący” długopis. Bardzo możliwe, że przyda Ci się do zanotowania tego, co mówi rekruter.
- Po drugie. Sprawdź, ile zajmie Ci dojazd na miejsce. Bądź 5-10 minut wcześniej. Nie więcej.
- Po trzecie. Nie spóźnij się. Punktualność to podstawa!
- Po czwarte. Wydrukuj swoje Curriculum vitae i weź je na rozmowę z rekruterem.
- Po piąte. Możesz mieć ze sobą pytania, które chcesz zadać rekruterowi.
- Po szóste. Nie zapomnij o dodatkowych dokumentach, które chcesz pokazać rekruterowi. Takie jak: portfolio, certyfikaty, referencje.
- Po siódme. Jeżeli po drodze zgrzałaś się, a Twoja twarz nie wygląda świeżo. Popraw makijaż!
- Po ósme. Weź ze sobą chusteczki. Pociąganie nosem jest nieeleganckie. Mogą one przydać Ci się również do otarcia spoconego czoła, albo dłoni.
- Po dziewiąte. Wyłącz telefon. Dzwoniący telefon na rozmowie kwalifikacyjnej jest mocno deprymujący.
- Po dziesiąte. Przygotuj to, o co prosił Cię rekruter. Może być to zestawienie, teoretyczny bilans kosztów, czy jakaś grafika.
Jeśli wszystkie te rzeczy przygotujesz wcześniej, ostatnie 5 minut powinno upłynąć w spokoju. Którego jak wiemy potrzebujesz w tym stresującym momencie.
Mija 5 minut. Teraz Twoja kolej!
Poza zwykłym życzeniem powodzenia przyda Ci się garść wskazówek, o tym jak zachować się na rozmowie kwalifikacyjnej.
W takim razie do dzieła!
Masz tylko 7 sekund, aby zrobić pierwsze mocne wrażenie na rekruterze. Niby niewiele, alejest kilka elementów Twojego zachowania, które już na wstępie „powiedzą” rekruterowi, jakim człowiekiem jesteś. I jak z Tobą rozmawiać!
Wyobraź sobie, że wchodzisz na rozmowę kwalifikacyjną, jak na „ścięcie”. Automatycznie sam stawiasz siebie w roli ofiary. Brak pewności siebie, rozbiegany wzrok to wszystko wpływa na to, że najprawdopodobniej ta rozmowa kwalifikacyjna nie okaże się sukcesem.
W takim razie, jak zachować się na rozmowie kwalifikacyjnej?
Poniżej znajdziesz kilka praktycznych porad:
- Pewnym krokiem wejdź na rozmowę z rekruterem.
- Utrzymuj kontakt wzrokowy z rekruterem w czasie spotkania.
- Lekko uśmiechaj się. Nie tylko rozładujesz tym napięcie, ale pozostawisz po sobie wrażenie pozytywnej osoby.
- Pamiętaj, że to rekruter powinien pierwszy podać Ci dłoń na powitanie.
- Uściśnij dłoń pewnie, ale nie mocno.
- Nie potrząsaj dłoni rekrutera. Rekruter to nie Twój serdeczny kolega.
- Dostosuj się do tempa mowy rekrutera. Jeżeli mówi powoli, również mów niezbyt szybko. Zadawane pytania są krótkie i konkretne, staraj się odpowiadać w ten sam sposób.
- Nie staraj się dominować.
Poza tymi ważnymi elementami rozmowy, liczy się również Twoja autoprezentacja. Wiem, jednak, że świetnie przygotowałeś się do niej! Co powinno się w niej znaleźć:
Tak przygotowany kandydat jest w dzisiejszych czasach na wagę złota!
Co dalej zatem?
Rozmowa kwalifikacyjna dobiegła końca, żegnasz się z rekruterem, zamykasz za sobą drzwi i…?
No właśnie równie dobrze może to być ostatni raz, kiedy tu jesteś. W międzyczasie czujesz lekki niedosyt, przypominasz sobie, że o czymś zapomniałeś.
Pocieszę Cię, jeszcze nie wszystko stracone!
Bardzo dobrą praktyka jest wysyłanie maila z podziękowaniem za odbytą rozmowę kwalifikacyjną. Dodaj tam jeszcze coś od siebie, krótkie podsumowanie samej rozmowy. W wiadomości takiej (np. e-mailowej) możesz śmiało napisać, że:
- Bardzo dziękujesz za „szanse”, którą Ci dano.
- Możesz również dodać, że będzie Ci bardzo miło, gdy rekruter poinformuje Cię również o negatywnym wyniku rekrutacji
- Umknęło Ci coś ważnego, co chciałeś dodać podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Napisz o tym w swojej wiadomości.
Uffff. Dotarliśmy do końca! Czas na krótki podsumowanie!
Na zakończenie chciałam Ci podziękować za to, że dotrwałeś aż tutaj 😃 Jesteś naprawdę wytrwały!
Wierzę jednak w to, że informacje zawarte w poradniku pomogą Ci łatwiej przejść przez etap przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej. Pamiętaj, że potrzeba dużo pracy, aby efekt był satysfakcjonujący.
Pierwsza rozmowa kwalifikacyjna nigdy nie należy do najłatwiejszych. Tak naprawdę nie wiesz, czego w gruncie rzeczy możesz się spodziewać. Z każdym kolejnym spotkaniem jest znacznie łatwiej, a pewne rzeczy po prostu „wchodzą w krew”.
Na koniec nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć Ci powodzenia!
Gratulacje! Dotarłeś do końca!
To nie powód, aby się rozstawać. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz skorzystać z naszego Kreatora CV, za pomocą którego przygotujesz perfekcyjne CV!